Genel

Hasta Pozisyon Yastıkları

Posted at 15 Eylül 2012 | By : | Categories : Genel | 0 Comment

HASTA POZİSYON YASTIĞI

Hasta pozisyon yastığı ne işe yarar, hasta üzerindeki faydası nedir ?
Hasta pozisyon yastığı; hastanelerde bulunan kliniklerde, yoğun bakım ünitelerinde, evde bakım gerektiren yatan ve hareket kabiliyeti sınırlı olan hastaların konforu ve bası yarasının oluşmaması için tasarlanmış %100 kendi tasarımımız olan yastık setidir.  TPE tarafından koruma altına alınmıştır.
Yatan ve engelli hastalar için en büyük sıkıntılardan biri, hastaların hareketsizliğinden doğan bası yaraları (decubit) dır. Bu yaralar insan vücudunda kısa süre içerisinde geri dönülemez problemlere ve enfeksiyonlara yol açmaktadırlar.

Hasta Pozisyon Yastığı

Hasta Pozisyon Yastığı

Bu durumun bilinen tekniği, yaraların engellenmesi için hastane personeli ve hasta bakıcılar tarafından hastaların sırt, kol ve bacak bölgelerine standart ve hasta için ergonomik olmayan, katlanması durumunda yine de bası yarası yapan, uyku yastıkları konulması şeklindedir.

Himco medikal olarak Himcomfort  markası ile piyasada satışına başladığımız ürünler arasında hasta pozisyon yastığının bütün işlevlerini siz değerli müşterilerimize gururla sunarız;

Hasta Pozisyon Yastığı

Hasta Pozisyon Yastığı

Hastaların yatak içerisinde istenilen pozisyonda kalmaları çok zor sağlanılmaktadır. Bu durum sonucu, hastanelerdeki hastaların bası yaraları sona ermemekte, hastane enfeksiyonları riski gün geçtikçe artmaktadır. Hastanelerde kullanılan, hastaların vücutlarının altına uyku yastığı koyma tekniği hastaların ne rahatını sağlamakta, ne de onların bası yaralarını (decubit) engellemektedir. Tarafımızdan uygulanan ve geliştirilen model ise hastanın kol, bacak, sırt ve bacak arasına göre özel üretilmiş, bu bölgelerde oluşacak bası yaralarının bölgesel etkisini azaltmak üzere özel dizayn edilmiştir.
Hasta pozisyon yastığı seti 5 ayrı parçadan oluşmaktadır;
1.    Bacak altı pozisyon yastığı ( 2 adet )
2.    Bacak arası pozisyon yastığı ( 2 adet )
3.    Üçgen sırt pozisyon yastığı ( 1 adet )

Hasta Pozisyon Yastığı

Hasta Pozisyon Yastığı

1.    Bacak altı pozisyon yastığı;
Hastanın bacağının altına yerleştirilmek üzere oluklu  bir şekilde üretilmiştir. Bu yastığın bacakla temas eden bölgesinde bulunan oluk hastanın bacağını sağa sola oynatmasını, topukların yatağa bası uygulamasını ve buna bağlı bası yaralarını engellemek amacıyla tasarlanmıştır.
2.    Bacak arası pozisyon yastığı;
Hastanın yan yatış pozisyonunda her iki diz ve ayak bileklerinin birbirine değmesini ve buna bağlı bası yaralarını engellemek amacıyla çift tarafı oluklu  silindir  biçiminde üretilmiştir. Yastığın her iki tarafında da, insan diz ve ayak bileklerinin ergonomisine uygun oluk oluşturulmuştur.

3.    Üçgen Sırt pozisyon yastığı;
Sırt pozisyon yastığı üçgen prizması şeklinde olup, hastanın sağa ve ya sola yan yatık bir şekilde doğru pozisyonda ve doğru açı derecesinde kalması için 2 farklı açıda (35 derece / 50 derece ) özel olarak üretilmiştir.

Hasta Pozisyon Yastığı

Hasta Pozisyon Yastığı

DİKKAT: Ürünümüz TPE tarafından koruma altına alınmıştır.